Kan gruplarının belirlenmesinde

kan gruplarının belirlenmesinde eritrositlerin membranlarında bulunan N-asetilglukozamil,galaktoz ve fukoz polisakkaritleri göz önünde alınır.

A kan grubuna sahip bireylerin eritrosit membranlarında N-asetil glukozamil var;B gruplarında ise galaktoz vardır.

O kan grubu ile ilgili olarak ;genel verici olduğu doğrudur ama çok fazla detaya inerseniz kısmen bunun yanlış olduğunu görürsünüz.Ama yine de genel verici olduğunu bilin.

 

0 grubu anti A ve anti B antikorları taşır ve bu nedenle genel vericide olamaz

 

verilen miktara bagli olmasindan. O grubunda hem A hem de B ye karsi antijenler bulundugu icin belirli bir miktardan fazla verildiginde bunlar hastanin kanindaki A ve/veya B antijenlerine karsi rekasyon verdikleri icin tehlikeli sonuclar cikabiliyor. Az miktarda verildiginde O grubu genel verici olarka dusunulebilir.

 

0 genel vericidir.

Vurgulamak istediğim genel vericilik tehlikeli bir kavram.

Herhangi bir nedenle (bazen mikroorganizmalar dahi bu tip sonuçlara yol açar) kişinin kanında antikor yoğunluğu artmış ise bu tür bir kanın rasgele verilmesi yanlış olur.

Pratikte de artık bu tür bir uygulamaların yapıldığını sanmıyorum. Yani artık herkes kendi kan grubundan kan alıp vermektedir.

 

Benim bildiğim çok acil durumlarda O kan grubu kullanılır yoksa herkez kendi kan grubundan kan alış-verişi yapıyor.

 

İngilizce bilenler için ilginç bir kaynak.. Doğruluğu konusunda yorum yapamam.

1: Med Hypotheses. 1996 Mar;46(3):290-4. Related Articles, Links
Click here to read
Origin of blood-group antigens: a self-declaration mechanism in somatic cell society.

Chigira M.

Department of Orthopedic Surgery, Gunma University School of Medicine, Japan.

Blood-group antigens have been developed as a self-declaration mechanism in higher organisms, since blood cells carry different DNA from that of germ-line cells, and their selfishness must be strictly limited. If not, symbiosis between somatic DNA and germ-line DNA cannot be maintained since blood cells can express autonomy programmed within themselves. For the sake of maintenance of symbiosis, this self-declaration is not limited to blood cells and all somatic cells need a self-plural declaration mechanism such as blood-group antigens. Differentiation and development including induction and inhibition also depend on the self-declaration--recognition mechanism.

PMID: 8676769 [PubMed - indexed for MEDLINE]

 

Yapılan araştırmalar ilk kan grubunun 0 olduğunu gösteriyor.Bu soru geçenlerde ALİ DEMİRSOY'un konferansında aklıma takılmıştı.Öğrendiğime göre;kan gruplarını oluşturan genler multipli allel genlerdir.0 kan grubunun yapısında meydana gelen mutasyonlar sonucu diğer kan grupları oluşmuştur.Zaten dünyada en fazla bulunan kan grubu 0 kan grubudur.Ayrıca bu kan grubunda A ya da B antijeni de olmaması ve genel verici olması da bunu doğruluyor gibi....

 

Dünyada en fazla bulunan kan grubu O(sıfırdır) ama A kan grubu ile aralarında pek bi fark yok aslında.
O kan grubu %45 iken
A kan grubu %42 dir.

ilginç bir bilgiye ulaştım.Saf peru yerlilerinin kan grupları %100 O(sıfır) imiş.
Hintlilerin %41 i B kan grubuna sahipmiş
Türklerin %42 si A kan grubuna sahip.

 

saf peru yerlileri 00 olarak doğuyo. Baska kimseyle çiftleşmedikleri için 100 de 100 sıfır olarak gidiyo.Eğer araya baska antijene sahip bireyler girseydi (zaten bu durumda saf olmazlardı. ) %100 0 grubuna sahip olamazlardı.

 

Avustralya Aborjinlerinde de B ve AB grubu gorulmuyor...

 

nedeni izolasyon olabilir mi?

 

Evet belki de dunya uzerinde en iyi yalitilmis yerlerden biri oldugu icin. Soyle ki 1770'de Kaptan Cook'un kitaya ayak basana kadar Avustralya'yi ne bilen vardi ne de goren...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !